WOJTEK MAREK

Informacje podstawowe

Ur.2001, tenisista praworęczny

Klub: KS Górnik Bytom

Trener: Aleksander Charpantidis

Współpraca: TAK – Tenisowa Akademia Kuboszek

WWW: http://www.wojtekmarek.com

 

 

O sobie

Odkąd pamiętam to gram w tenisa. Od czwartego roku życia zacząłem treningi w klubie Górnik Bytom, wcześniej graliśmy, a właściwie to bawiliśmy się odbijając piłkę tenisową z moim tatą. Treningi w klubie zacząłem z trenerem Łukaszem Kuboszkiem od razu w starszej grupie, bo coś tam już podobno umiałem. Dlaczego trener Kuboszek? Tu są dwie wersje. Trener twierdzi, że zobaczył jak gram(dobrze?) na ściance klubowej i zaproponował treningi pod jego okiem. Tata mówi, że zobaczył jak prowadzi zajęcia trener Kuboszek i dlatego zapytał czy mógłby przyprowadzić superuzdolnionego syna(podobno tak powiedział) na zajęcia. W sumie to nieważne, jak było, ale z trenerem związałem się na kolejne prawie 13 lat.

W wieku sześciu lat zacząłem grać w turniejach minitenisa, później już na pełnym korcie w Polsce i w Czechach. Gdy miałem niespełna dwanaście lat zagrałem w moich pierwszych Mistrzostwach Polski na hali w Puszczykowie, które wygrałem, następnie wygrałem polskie eliminacje turnieju Longines, dzięki czemu polecieliśmy razem z trenerem do Paryża na turniej Rolanda Garrosa. Potem wygrałem jeszcze letnie Mistrzostwo Polski i dwa turnieje Tennis Europe. Zagrałem jeszcze w drużynowych Mistrzostwach Europy i wydawało się, że to już koniec startów, bo trochę już pograłem..jednak nie. Po ME przedstawiciel firmy Nike, skontaktował się moim tatą i zapytał czy chciałby wysłać syna na Florydę, gdzie odbędzie się turniej masters serii NikeJuniorTour  dla najlepszych dwunastolatków z 32 krajów. W związku z tym, że  w Polsce nie odbywały się eliminacje to chcą mi przyznać „dziką kartę”. Poleciałem razem z trenem Kuboszkiem i doszedłem do ½ finału. Zostaliśmy jeszcze na turniej Orange Bowl z drabinką na 128 zawodników( w eliminacjach grało ok.200!) i przegrałem dopiero w finale. Można powiedzieć, że to był szalony rok, ale okazało się, że przez kolejne sześć lat będzie podobnie, a nawet bardziej...

W tym czasie zdobyłem tytuły Mistrza Polski w każdej kategorii wiekowej, dzięki dobrym wynikom w turniejach ITF zagrałem dwukrotnie na wszystkich juniorskich turniejach Wielkiego Szlema, zdobyłem dwa medale Mistrzostw Europy, ale tak naprawdę dopiero teraz zaczyna się prawdziwe granie o to, żeby zagrać w turniejach Wielkiego Szlema, ale już wśród seniorów.