News

Halowe występy Wojtka Marka

Mistrzostwa Polski do lat 21:

I runda to wygrana ze starszym o 4 lata Cezarym Walkuszem 6:1 6:2

W II rundzie Wojtek przegrał z 20-letnim Karolem Dusiem 6:3 6:4

 

Turniej ITF Magnolia Cup Grade 4 w Szczecinie:

Przegrana w 1 rundzie 6:2 1:6 2:6 z Czechem Tomaszem Machacem (aktualnie na 330 miejscu w rankingu ITF)

 

Yonex Hamburg Cup ITF Grade 4:

Finał Wojtka w deblu w parze z Ewenem Lumsdenem!!!

W singlu w 1 rundzie wygrana z Jannikiem Opitzem 6:3 6:2.

2 runda to zwycięstwo z 6 rozstawionym Aidanem MCHUGH ( obecnie 371 w rankingu ITF) 6:3 6:1.

W 3 rundzie Wojtek przegrał z rozstawionym z 12 Holendrem Ryanem Nijboerem 3:6 3:6.

 

ALK Open 2016 Grade 4, w fińskiej miejscowości Kaarina:

1/4 finału w singlu, w którym lepszy był Szwajcar Henry VON DER SCHULENBURG - 0:6 6:2 3:6

 

Turniejem w Finlandii, Wojtek Marek zakończył starty w sezonie halowym. Obecnie zajmuje 679 miejsce w światowym rankingu juniorów ITF.

Wojtek Marek nominowany w kategorii Sportowa Nadzieja Roku 2015 w ramach plebiscytu organizowanego przez gazetę Dziennik Zachodni na Sportowca roku 2015 województwa śląskiego!!!

 

Dziś w auli AWF Katowice odbyła się uroczysta gala podsumowująca Plebiscyt Dziennika Zachodniego na Sportowca, Trenera i Drużynę Roku 2015 województwa śląskiego.
 
Uhonorowano też laureata kategorii Odkrycie Roku, którego wybrała kapituła w składzie: Otylia Jędrzejczak, Mariusz Czerkawski, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, rektor AWF Adam Zając i kierownik działu sportowego DZ Jacek Sroka.

 

Wśród czwórki nominowanych był min. tenisista Górnika Bytom Wojtek Marek. Choć główną nagrodę otrzymał 20 letni pływak AZS AWF Katowice Krzysztof Tokarski, to sama nominacja w tej kategorii jest dla Wojtka wielkim wyróżnieniem. 

Serdeczne gratulacje! 

 
Czytaj więcej : http://www.dziennikzachodni.pl/sport/a/sportowiec-roku-dz-gala-na-awf-z-udzialem-otylii-jedrzejczak-zdjecia,9384497/

 

Pierwsze punkty Wojtka w rankingu ITF

Zamiast na Turniej Masters dla najlepszych ośmiu 14-latków w Europie, Wojtek Marek pod koniec września pojechał na eliminacje turniejów juniorskich (do lat 18) w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie, zaliczających się do punktacji prowadzonej przez Międzynarodową Federację Tenisową.

W pierwszym turnieju - Losinj Junior Cup Grade 4, po wygraniu 3 meczy w eliminacjach, Wojtek przegrał 63 26 57 w 1 rundzie z 17-letnim zawodnikiem z Chorwacji.


Tydzień później Wojtek rozpoczął grę w turnieju Mostar Open Grade 4. Tym razem po udanych eliminacjach w pierwszej rundzie czekał już 16-letni reprezentant Bośni i Hercegowiny. Po ciężkim meczu Wojtek wygrał 64 26 63. Kolejny mecz był niezwykle istotny, ponieważ zwycięstwo dawało awans do 1/4 finału, ale także pierwsze punkty do światowego rankingu ITF. Naprzeciw stanął 449 w rankingu ITF, reprezentant Rumunii(numer 4 w tym turnieju). Wojtek zagrał najlepszy mecz podczas tego wyjazdu i zwyciężył 64 75. Niestety w 1/4 finału przegrał po walce z 17-letnim Słoweńcem.


W listopadzie, już bez eliminacji, Wojtek rozpoczął zmagania w Norwegii, w turnieju Arctic ITF Open Grade 5. Po wygraniu meczu pierwszej rundy, w drugiej, w walce o 1/4 turnieju, nasz młody zawodnik zmierzył się z „jedynką turnieju” 17-letnim Norwegiem Jacobem Eskelandem. Po niezwykle ciekawym, prawie 3 godzinnym meczu Wojtek wygrał 26 64 64. Choć w kolejnej rundzie Wojtek przegrał, to zdobył kolejne punkty, które pozwolą w 2016 roku na starty w turniejach juniorskich ITF bez eliminacji.

Wojtek Marek brązowym medalistą Mistrzostw Europy!!!

Wojtek Marek brązowym medalistą Mistrzostw Europy !!!

W czeskim Pilznie, w dniach 20-26.07.2015, odbyły się Mistrzostwa Europy w tenisie ziemnym do lat 14. Polskę reprezentowało 4 zawodników, w tym Wojtek Marek, który dzięki wysokiemu rankingowi został rozstawiony z numerem 5.
Pierwsza runda to wolny los. W drugiej Wojtek ograł zawodnika ze Szwajcarii. Trzecia runda to wygrana z dobrym technicznie, leworęcznym Belgiem. W 4 rundzie Wojtek wygrał z najlepszym Czechem, Jonasem Forejtkiem i awansował do 1/4 finału, gdzie czekał już numer 3 rankingu europejskiego Jack Draper. Wojtek absolutnie dominował i łatwo awansował do półfinału, gdzie przegrał z późniejszym Mistrzem Europy Chorwatem Duje Ajdukovicem 6-7 2-6. O porażce w tym meczu zadecydował pierwszy set, który był bardzo zacięty i rozstrzygnął się dopiero w tie-breaku. Dla zawodnika z Bałkanów był to udany rewanż za porażkę z najlepszym polskim tenisistą, poniesioną podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Murci.
Brązowy medal Mistrzostw Europy to obok finału Orange Bowl z 2013 roku, największy sukces w karierze młodego zawodnika z Bytomia. Wielkie gratulacje dla Wojtka i całego sztabu szkoleniowego, z trenerem Łukaszem Kuboszkiem na czele.

2015 European Junior Championships 14 & under”:
1 runda: Wojtek MAREK[5] - bye
2 runda: Wojtek MAREK(Poland) - Jeffrey VON DER SCHULENBURG(Switzerland) 6-4 6-3
3 runda: Wojtek MAREK(Poland) - Louis HERMAN(Belgium) 6-2 6-2
4 runda: Wojtek MAREK(Poland) - Jonas FOREJTEK(Czech Republic) 6-4 6-2
1/4 finału: Wojtek MAREK(Poland) - Jack DRAPER [3](Great Britain) 6-2 6-1
1/2 finału: Wojtek MAREK(Poland) - Duje AJDUKOVIC [8](Croatia) 6-7(3) 2-6

 

4 miejsce Reprezentacji Polski w Drużynowych Mistrzostwach Europy.

02.07.2015 w Murci, po udanych eliminacjach Reprezentacja Polski do lat 14, z Wojtkiem Markiem na „pierwszej rakiecie” i trenerem Łukaszem Kuboszkiem, jako prowadzącym drużynę narodową, rozpoczęła rywalizację wśród ośmiu najlepszych zespołów w Europie.

 
W pierwszym wygranym 2-1 meczu z Rumunią, Wojtek Marek odniósł zwycięstwo w singlu - 16 64 61  z Filipem Jianu, jak i w deblu - w parze z Dawidem Taczałą. Tym samym Polacy awansowali do ½ finału, w którym zmierzyli się z Chorwacją. Wojtek ograł najlepszego Chorwata - Duje Ajdukovica 36 63 61. Niestety w dwóch pozostałych meczach Polacy przegrali i dlatego pozostało im walczyć o 3 miejsce.

 
W meczu o brązowy medal Wojtek Marek wygrał swój mecz singlowy z Raphaelem Bonnet Floresem 64 61, jednak na „drugiej rakiecie” oraz w deblu nie udało się zwyciężyć, dlatego Reprezentacja Polski wraca z Hiszpanii z bardzo dobrym 4 miejscem w Europie.